درباره کرمانشاه

معرفی کلی :
شهر کرمانشاه از شهرهای تاریخی و کهن ایران است. این شهر کهن و تاریخی  با ۱,۴۶۸,۶۱۵ تن جمعیت، پرجمعیت ترین شهر منطقه مرکزی غرب ایران محسوب می شود. این شهر همچنین بزرگترین شهر کردنشین ایران به شمار می آید و در تاریخ، فرهنگ و هنر کشور جایگاه رفیع و بی بدیلی دارد. شهری که اغلب گردشگران را راضی و دست پر به خانه می فرستد و کم پیش می آید کسی از حال و هوای گردش در آن به ویژه خیابان های وسیع و دلچسب و پر درخت آن لذت نبرد.

سرزمین کرمانشاه تعدادی از مهمترین و باارزش ترین کتیبه های ایران را در خود جای داده است و سرگذشت این سرزمین به قرن ها پیش از تاریخ باز می گردد. هر چند قدمت شهر کرمانشاه به سده چهارم میلادی (۲۰۰ سال پیش از ورود اسلام به ایران) می رسد. این شهر در دوران ساسانی یک بار به عنوان پایتخت برگزیده شد و در دوره های بعدی همواره یکی از مهمترین شهرهای ایران به ویژه در زمینه کنترل مرزهای غربی کشور به شمار می رفت. امری که تاکنون ادامه دارد و از آن به عنوان یکی از شهرهای مهم مرزی ایران یاد می شود. 
در کنار اینها شهر کرمانشاه برای موسیقی و نواهای محلی، سوغات و خوراکی های منحصر به فرد، غذاهای عالی، تنوع مذهبی و خونگرمی و مهمان نوازی بی حد و حصر مردمش شهره است.

بخش بزرگی از مردم کرمانشاه را اقوام کرد تشکیل می دهند و در کنار آنها اقوام دیگری از ارمنی ها، ترک ها، عرب ها، لرها و لک ها با مهاجرت به این منطقه در این شهر و استان ساکن شده اند. رایج ترین زبان مردم کرمانشاه کُردی (کردی کلهری) و بعد از آن زبان فارسی کرمانشاهی (اختلاطی از کردی کلهر با زبان فارسی) و زبان لکی ست. البته کُردی که مردم کرمانشاه در این شهر و استان استفاده می کنند، از نظر گویش بسیار متنوع است و از پراستفاده ترین آنها می توان به گویش کردی کلهری، گویش کردی اورامی، گویش کردی سورانی اشاره کرد. در کنار این دو زبان و چندین گویش، زبان های ارمنی، ترکی، عربی و لری توسط اقوام دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

معروف ترین و بهترین جاذبه های شهر کرمانشاه

طاق بستان: محوطه تاریخی طاق بستان مشهورترین جاذبه گردشگری شهر کرمانشاه محوسب می شود. اثری که برای سنگ نگاره ها و کتیبه های خود بسیار مشهور شده و قدمت آنها به دوران ساسانی باز می گردد. این محوطه تاریخی در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه ای در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه قراردارد. سنگ نگاره اردشیر دوم ساسانی، طاق پیکره شاهپور دوم و پسرش شاهپور سوم و نقش خسرو پرویز از جمله نقش ها و سنگ نگاره های این مجموعه هستند.

بلوار طاق بستان :بلوار طاق بستان یا بلوار شهید شیرودی نام خیابانی در کرمانشاه ست و یکی از جاذبه های اصلی و زیبای شهر محسوب می شود. این بلوار با طول حدود 4 کیلومتر، طولانی ترین بلوار جنگلی ایران به شمار می آید و از میدان طاق بستان در شمال شهر تا پل لب آب کشیده شده است.

پارک کوهستان:این پارک در شمال شهر قرار گرفته و یکی از بزرگترین پارک های کرمانشاه محسوب می شود و چشم انداز منحصر به فردی دارد. دیدنی های پارک شامل دو آبشار مصنوعی، یادواره شهدای گمنام، فضای سبز و چشمه مصنوعی می شود. این پارک به شهربازی کودکان، سکوهایی برای نشستن و آلاچیق مجهز است.

تکیه بیگلربیگی:این بنای بسیار زیبا و تماشایی در محله قدیمی فیض آباد کرمانشاه قرار دارد و توسط عبدالله خان بیگلربیگی ساخته شده است. چشمگیرترین بخش هنری بنا، آیینه کاری های باشکوه آن به ویژه آیینه کاری ایوان بناست. قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد و امروزه موزه های پارینه سنگی و انسان شناسی و موزه خط و کتابت در این ساختمان، آثار بی نظیری را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهند. جالب که بدانید موزه پارینه سنگی شامل مجموعه‌ای از ابزار آلات سنگی و استخوان‌های انسان از دوره‌های پارینه سنگی در ایران و کشورهای دیگر را شامل می‌شود. قدیمی ترین اثر به نمایش درآمده در آن هم مربوط به ابزار سنگی‌ ست که نزدیک به یک میلیون سال پیش در کشف رود خراسان کشف شده‌ است.

تکیه معاون الملک :قدمت این تکیه نیز به دوره قاجار بر می گردد و به دستور حسین خان معاون الملک ساخته شده است. این تکیه سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه دارد و در محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی واقع شده است. اهمیت این بنا در کاشی کاری های بی بدیل آن نهفته است، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی. از مجالس مذهبی و حماسی هم در جای جای این بنا، کاشی هایی به چشم می خورد. در زمان بازدید از این تکیه می توانید از موزه مردم شناسی آن نیز دیدن کنید.

بازار کرمانشاه: :قدمت این بازار به حدود صد و پنجاه سال پیش باز می گردد و در میان بافت قدیمی شهر قرار گرفته است. بازار شامل بخش های مختلفی مانند سراها، تیمچه ها، مساجد و حمام ها می شود. تیمچه اسماعیل، مسجد عمادالدوله، سرای کاشانی، سرای حکیم الدوله، سرای وکیل الدوله و سرای عمادالدوله از مکان های تاریخی بازار به حساب می آیند.

جاذبه های اطراف کرمانشاه :

محوطه تاریخی و سنگ نوشته های بیستون:فاصله از مرکز شهر کرمانشاه ۳۸ کیلومتر، فاصله زمانی در حدود ۴۰ دقیقه

سراب نیلوفر:فاصله از مرکز شهر کرمانشاه ۲۵ کیلومتر، فاصله زمانی در حدود ۳۰ دقیقه

غار پرآو:فاصله از مرکز شهر کرمانشاه تا روستای چالابه در نزدیکی غار ۳۰ کیلومتر، فاصله زمانی در حدود ۳۰ دقیقه

غار قوری قلعه: فاصله از مرکز شهر کرمانشاه ۱۱۰ کیلومتر، فاصله زمانی در حدود ۲ ساعت

معبد آناهیتا: فاصله از مرکز شهر کرمانشاه ۱۰۰ کیلومتر، فاصله زمانی در حدود ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه

سراب صحنه: فاصله از مرکز شهر کرمانشاه 45 کیلومتر، فاصله زمانی در حدود ۱ ساعت

برای اطلاعات جامع تر درباره کرمانشاه ، لطفا به لینک زیر مراجعه کنید:

https://razi.ac.ir/%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87